Kierowcy wybierają bardzo różne samochody. Do nadal modnych pojazdów zaliczają się samochody z silnikami Diesla. Wielu kierowców decyduje się na takie pojazdy przede wszystkim ze względu na duże korzyści finansowe związane ze zużywaniem paliwa. Samochody z takimi silnikami przy dużej wydajności są w stanie oferować dodatkowo dobre parametry jazdy jak między innymi szybkość samochodu. Jednocześnie są to samochody o dużej mocy. Natomiast jednym z problemów samochodów z silnikami Diesla jest ich oddziaływanie na środowisko naturalne.

Silniki Diesla stosowane są w wielu maszynach czy statkach gdzie niezbędne jest uzyskanie bardzo dużej wydajności działania silnika a także dużej mocy. Dodatkowo silniki tego rodzaju są również odporne na zużywanie co również przekłada się na możliwość używania ich przez znacznie dłuższy czas nawet przy dużym obciążeniu pracą. Natomiast problemem silników Diesla jest bardzo duża ilość cząstek stałych, które wydalają do środowiska naturalnego. Wynika to między innymi z tego, że silniki tego rodzaju wydalają sadzę. Jest to szczególny problem w przypadku samochodów osobowych, gdzie duża ilość pojazdów tego typu jest w stanie bardzo negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Z tego powodu w samochodach z silnikami Diesla montowane są specjalne filtry. Takie filtry nazywane DPF pozwalają na usuwanie z sadzy wydalanej przez silnik cząstki stałe. Filtry tego rodzaju to filtry cząstek stałych, które zbudowane są z wysokiej jakości materiałów jak platyna, ceramika czy stal nierdzewna co pozwala na uzyskanie dużej skuteczności w wyłapywaniu cząstek stałych. Jednak wielu kierowców decyduje się na Wycinanie filtrów dpf.

 

Czy filtry cząstek stałych są niezbędne?

W samochodach z silnikami diesla nie jest niezbędne posiadanie filtrów. Nie są to elementy, które wpływają w jakikolwiek sposób na jazdę samochodem. Wielu kierowców decyduje się z tego powodu na usuwanie filtrów. Jednym z powodów decydowania się na takie rozwiązanie jest problem związany z niską trwałością filtrów. Ulegają one bardzo łatwo uszkodzeniom a jednocześnie wymiana filtrów jest kosztowna.

 

Przeglądy techniczne

Trzeba brać pod uwagę, że usuwanie filtrów może powodować problemy przy przeglądach technicznych samochodu. Jednak nie ma żadnych wskazówek dotyczących tego, że filtr musi być używany w sposób stały. W ten sposób wielu kierowców usuwa filtry szczególnie w przypadku ich uszkodzeń a ewentualny montaż odkłada do momentu, w którym samochód musi przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne.