Pojazdy z silnikiem Diesla to przede wszystkim maszyny czy samochody ciężarowe. Jednocześnie silniki tego typu używane są w statkach, co wynika z ich dużej mocy a także wyjątkowej wydajności. Jednak wielu kierowców samochodów osobowych również ceni sobie używanie silników Diesla. Jest to związane między innymi z doskonałymi parametrami w zakresie szybkości oraz mocy. Natomiast problemem samochodów z silnikami Diesla jest wydzielanie w spalinach trujących substancji, co obejmuje bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi cząstki stałe.

Z powodu sposobu działania silników Diesla na producentów takich samochodów nakładane są obowiązki związane z montowaniem filtrów, które mają na celu ograniczenie dostarczania do atmosfery cząstek stałych. Takim elementem w samochodach są filtry cząstek stałych. Jak działa i Co do filtr FAP? Nazwa FAP to jedna z nazw cząstek stałych. Jest to nazwa francuska gdyż w wersji brytyjskiej używana jest nazwa DPF. Filtry pozwalają na wyciągnie ze spalin toksycznych substancji oraz wypalanie ich, co pozwala na ograniczenie dostawania się ich do atmosfery. Jednak jednym z problemów filtrów jest ich niska żywotność. Jest to szczególny problem dla kierowców poruszających się przede wszystkim po miastach. Wówczas uszkodzenia silników pojawiają się znacznie częściej. Oczywiście filtr może zostać wymieniony, ale trzeba brać pod uwagę, że w wielu modelach samochodów jest to bardzo kosztowny element.

 

Filtry cząstek stałych

Obowiązek montowania filtrów cząstek stałych w samochodach Diesla jest nakładany przez instytucje UE. W każdym modelu samochodu tego rodzaju filtr musi być montowany przez producenta. Jednak nie jest to część samochodu, która w jakikolwiek sposób wpływa na sposób działania samochodu. Jeśli filtr ulegnie uszkodzeniu nie wpływa to na działanie samochodu. Natomiast filtr może być usunięty lub wymieniony w odpowiednich serwisach samochodowych. Brak filtra może stanowić problem w przypadku gdy samochód musi przejść przegląd techniczny.

 

Wygląd filtra

Filtry wykonane są z wysokiej jakości materiałów co najczęściej obejmuje stal nierdzewną a także ceramikę, która wykorzystywana jest do wykonania korpusu filtra. Filtr posiada specjalne siatki, które odpowiedzialne są za wyłapywanie sadzy, co pozwala na usuwanie z niej cząstek stałych by nie dostawały się do atmosfery. Sadza odkłada się na ściankach filtrów. Ścianki filtrów wykonane są między innymi z platyny i właśnie platyna jest tym elementem filtrów, który ulega najszybszemu zużyciu, co prowadzi do uszkodzeń.