W samochodach z silnikami Diesla jednym z najważniejszych elementów jest filtr DPF. Wynika to z faktu, że ten element w samochodzie w przypadku uszkodzenia jest często jednym z najdroższych elementów do wymiany. Jednocześnie DPF, czyli filtr cząstek stałych to element montowany w samochodach z silnikami Diesla w celu zapewnienia oczyszczania spalin, by ograniczyć dostawanie się toksycznych cząstek do atmosfery. Montaż DPF jest niezbędny ze względu na przepisy związane z ochroną środowiska, co obecnie jest wymaganiem stawianym producentom.

Samochody z silnikami Diesla są nadal bardzo popularnymi pojazdami. Ich atutem jest przede wszystkim bardzo duża moc przy jednoczesnym spalaniu znacznie mniejszej ilości paliwa w stosunku do samochodów benzynowych. Jednocześnie wiele takich samochodów jest znacznie szybsza w stosunku do samochodów z silnikami benzynowymi. Pozwala to na zapewnienie samochodów, które są wydajne a także oszczędne. Natomiast problemem samochodów z silnikami Diesla jest to, że produkują one cząstki stałe, które są trujące. Jednocześnie takie cząstki stałe gdy dostają się do atmosfery bardzo negatywnie oddziałują na ludzki organizm a przede wszystkim na układ oddechowy. Jednocześnie są one w stanie bardzo łatwo dostać się do krwiobiegu. Działania silników Diesla sprawia, że duża emisja sadzy, która składa się również z trujących cząstek stałych pojawia się w momencie rozruchu silnika oraz jego pracy przy niskich temperaturach. Jak pomaga i Co to filtr DPF? Filtry cząstek stałych pozwalają na wydobycie z silnika cząstek stałych a jednocześnie wypalenie ich wewnątrz filtra.

Znaczenie DPF

Właściwe działający DPF pozwala na zapewnienie ograniczenia negatywnego wpływu silników Diesla na atmosferę i środowisko naturalne. Oczywiście niezbędne jest by filtr działał we właściwy sposób. W tym względzie niezbędne jest branie pod uwagę, że filtry łatwo ulegają uszkodzeniom. Wynika to z wykonanie ich z materiałów, które są podatne na uszkodzenia jak platyna. Generalnie filtry cząstek stałych są bardzo delikatnymi elementami samochodów i bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom a także są jednymi z najczęściej psujących się elementów samochodów z silnikami Diesla.

Wymiana filtrów

Wykonanie wymiany filtrów pozwala na zapewnienie ponownego i właściwego chronienia atmosfery przed dostawaniem się do niej cząstek stałych, które są bardzo groźne do ludzi. Jednak trzeba brać pod uwagę, że filtry są jednymi z tych elementów samochodów, które dość łatwo ulegają uszkodzeniom, ale również są kosztownymi elementami samochodu z Dieslem.